Diecezja

Prymas w Zamościu

Zglos_swoje_rekolekcje

Media Katolickie

» Niedziela Nr12 (22.03.2015)

Ostatnia aktualizacja strony:
25.03.2015 11:07

Biłgoraj
parafia p.w.
 Trójcy Przenaj¶więtszej i Wniebowzięcia Naj¶więtszej Maryi Panny

3maja 1, 23-400 Biłgoraj
   Tel.  84 686 74 98

wnmpbilgoraj@zamojskolubaczowska.pl
   www.wnmpbilgoraj.zamojskolubaczowska.pl

Odpust: 3 czerwca, 15 sierpnia
Liczba mieszkańców: 11000

Proboszcz: Ks. Jerzy Kołtun

Wikariusze:
  • Ks. Łukasz Kardaszewski
  • Ks. Waldemar Szczepaniuk

Emeryt:
  • Ks. Wojtasiuk Bogusław

• Do parafi należ± ulice: 11 Listopada, 3 Maja (czę¶ć), Akacjowa, Aleja 400-lecia, Aleja Młodo¶ci, Armii Krajowej, Armii Ludowej, Bagienna, Bajkowa, Batalionów Chłopskich, Bojarska, Borelowskiego, Borowa, Brzozowa, Cegielniana, Chłodna, Cicha (czę¶ć), Cieszkowskiego, Długa (czę¶ć), Droga Straceń, Dworcowa, Energetyczna, Gen. Okulickiego, Gen. Maczka, Godebskiego, Gorajskiego, Gronczewskiego, Grzybowa, Harcerska, Herbowa, Janowska, Jasna, Jodłowa, Kasztanowa, Kochanowskiego, Kolberga, Kolejowa, Ko¶ciuszki (do sygnalizacji ¶wietlnej), Krótka, Le¶na, Lubelska nry parzyste, Ładna, Ł±kowa, Łubiarska, Miła, Modrzewiowa, Moniuszki, My¶liwska, Nadrzeczna, Narutowicza, Nowa, Orzeszkowej, Partyzantów, Pękalskiego, Piękna, Piłsudskiego, Plac Wolno¶ci, Pogodna, Poniatowskiego, Poprzeczna, Przemysłowa, Radzięcka, Rolna, Romanowskiego, Roztocze, Różana, Różnówka, Rychtera "Żegoty"-Sztumberga, Sitarska, Słoneczna, Sosnowa, Stawy, Steglińskiego-Corda, Szewska, Szwajcarska, Targowa, Torfowa, Ułańska, Widok, Wierzbowa, Wrzosowa, Wschodnia, Zacisze, Zamojska, Zarzeczna, Zwierzyniecka.
    Parafia erygowana: 1624

Do parafi należ± miejscowosci: Edwardów, Rapy Dylańskie, Wola Duża, Wola Mała, Wolaniny, Teodorówka, Zagumnie. Kaplica: Teodorówka (w Państwowym Zakładzie Specjalnym dla Dzieci)

Historia Parafii: Parafia rzymsko-katolicka przy ko¶ciele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju stanowi pewnego rodzaju parafię macierzyst±. To z niej w przeszło¶ci wyodrębniały się inne samodzielne o¶rodki duszpasterskie znajduj±ce się w Biłgoraju jak też i jego okolicach. Ko¶ciół parafialny, stoj±cy nieopodal centrum miasta, jest znany i bliski sercu prawie każdego mieszkańca Biłgoraja. Wieże ¶wi±tyni widoczne s± przy wjeĽdzie do miasta na dwóch głównych trasach: Biłgoraj-Zamo¶ć i Biłgoraj-Lublin. Ze względu na niepowtarzalny urok jak też niespotykan± kompozycję architektoniczn±, ¶wi±tynia jest bardzo często odwiedzana przez pielgrzymów i turystów. To, co przyci±ga również wielu innych ludzi, to z pewno¶ci± pobożno¶ć ludu parafialnego, różnorodno¶ć organizacji parafialnych oraz życzliwe duchowieństwo. Również sama historia ko¶cioła jak i całej parafii jest bardzo interesuj±ca i warta poznania.

2007 - 2015 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 68990831 gości / 21 on-line.                                              MP@awel         0.01 sek.