Diecezja

Prymas w Zamościu

Zglos_swoje_rekolekcje

27.11.2014
XXV Olimpiada Teologii Katolickiej. Etap szkolny.

27.11.2014
Czaj z Jezusem” - Spotkanie Duszpasterstwa Akademickiego w kociele w. Katarzyny w Zamociu.

28.11.2014
Rekolekcje dla modziey szk rednich- siostry w abuniach

28.11.2014
Kurs Nowe ycie- Tomaszw Lub.

Modlitwa wypominkowa dla guchoniemych w kociele w. Jerzego w Bigoraju

Media Katolickie

22-400 Zamo

Ostatnia aktualizacja strony:
16.10.2014 11:20

Majdan Stary
parafia p.w.
 witych Apostow Piotra i Pawa

Majdan Stary 37, 23-414 Majdan Stary
   Tel.  84 685 18 84

Odpust: 29 czerwca
Liczba mieszkacw: 2690

Proboszcz: Ks. Jan Pysz

Wikariusze:
  • Ks. ukasz Krzaczkowski
    Parafia erygowana: 1919

Do parafi nale miejscowosci: Lipowiec Duy, Lipowiec May, Majdan Nowy, Majdan Stary, Markowicze Cegielnia, Markowicze Gliny, Smlsko Due, Rogale, Zanie-Zynie.

Kocioy filialne: Lipowiec Duy

Historia Parafii:

Parafi erygowa, w r. 1919, bp Marian Fulman. Powstaa ona przy dawnej cerkwi prawosawnej. Pierwotnie istniaa na tym terenie parafia unicka, ktr zlikwidowano w czasie kasaty unii (ok. r. 1875). Przed r. 1919 miejscowo naleaa do parafii aciskiej w Puszczy Solskiej (obecnie w. Marii Magdaleny w Bigoraju). W parafii mieszkaj rwnie prawosawni.

W krtkich dziejach placwki szczeglnie krwawo zapisaa si ostatnia wojna: wywoenie do obozw zagady, do przymusowej pracy, rozstrzeliwania w czasie pacyfikacji (pozostay po nich mogiy), w 1943 r. spalenie Majdanu Starego i Nowego. W Dachau zgin proboszcz, ks. Mikoaj Kostrzewa.

W miejscu obecnego kocioa istniaa, od r. 1733, witynia unicka. Obecny koci, pw. w. App. Piotra i Pawa, wybudowano w latach 1903-1906 jako cerkiew prawosawn. W r. 1919 zamieniony na koci katolicki.

Koci drewniany, jednonawowy, bez okrelonego stylu, wewntrz 3 otarze drewniane. W otarzu gwnym znajduje si obraz Matki Boej, otarz boczny po lewej stronie - w. Franciszka, a po prawej - w. Mikoaja, przy prezbiterium 2 zakrystie, przy nawie - kruchta, nad naw wiea.

Obok wityni znajduje si dzwonnica, wybudowana w r. 1974 oraz otarz polowy z r. 1997.

Inne obiekty sakralne istniejce na terenie parafii

1. Koci filialny, pw. b. Jadwigi Krlowej, w Lipowcu Duym, z r. 1982, drewniany, jednonawowy, styl gralski, otarz, sala katechetyczna, zakrystia,

Odpust: b. Jadwigi Krlowej (niedziela po 17 VII).

2. Kaplica drewniana, na cmentarzu grzebalnym w Majdanie Starym, przeniesiona z Majdanu Nowego, obecnie spenia funkcj kaplicy cmentarnej.

3. Kapliczki i figury ludowe m.in. w: Smlsku Duym i Rogalach.

Cmentarze:

1. Parafialny, dawniej greckokatolicki i prawosawny, czynny, zaoony w I po. w. XIX, jako kontynuacja cmentarza przy cerkwii, od r. 1919 wydzielono teren na cmentarz rzymskokatolicki, ktry powicono 13 padziernika 1919 r. Ma ksztat wyduonego picioboku, o pow. 1,5 ha, podzielony na kwatery, ogrodzony metalowymi przsami przy metalowych supach na podmurowaniu.

2. Cmentarz przykocielny, dawniej przycerkiewny, a take grzebalny, nieczynny, ogrodzony drewnianym potem sztachetowym przy kamiennych supach.

Odpust: w. App. Piotra i Pawa (29 VI)

Powoania z terenu parafii: ks. Wiesaw Pudo, O. Zenon Kapka (OFMCap), s. Wanda Budzyska (nazaretanka), s. Barbara Wardach (nazaretanka), s. Krystyna Blicharz (serafitka), s. Honorata Paweko (serafitka), s. Laura Wrbiak (serafitka), s. Agata Kusiak (serca NMP), ks. Mariusz Skubis.

Ksi꿱 pochowani na miejscowym cmentarzu: ks. Stanisaw Dryk

Liczba katolikw: 2265

2007 - 2014 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 62500459 gości / 18 on-line.                                              MP@awel         0.02 sek.