Słowo Biskupa Diecezjalnego Mariana Rojka

Drodzy Duszpasterze i Wierni Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Przeżywany Jubileusz 25-lecia powstania naszego Kościoła Diecezjalnego wzywa nas do wdzięczności Bogu za wszelkie dary i łaski, jakie stały się naszym udziałem na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza, ale jednocześnie stawia przed nami ważne zadanie troski o skarb wiary, złożony w nasze serca podczas Sakramentu Chrztu Świętego. Zarówno wobec naszych przodków, którzy niejednokrotnie zapłacili najwyższą cenę za wierność Chrystusowi, jak też wobec młodego pokolenia, często zagubionego na drogach współczesności, jesteśmy zobowiązani do tego, aby dać świadectwo wiary dojrzałej, zaangażowanej i opartej o niezbędną wiedzę religijną. Wydaje się oczywistym, że bez takiego pragnienia i wysiłku podjętego dla realizacji owego zobowiązania, nie spełnimy dziś oczekiwań Chrystusa wobec nas samych i współczesnego świata, w wielu sprawach  odchodzącego od Boga

Odpowiadając na te wezwania, a jednocześnie realizując jedno z zaleceń Programu Duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski na lata 2017-2019, aby głosić katechezy dla dorosłych w temacie roku: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, uznałem, że wskazane i bardzo pożyteczne będzie podjęcie dzieła krótkich katechez, prezentowanych przez kapłanów, siostry zakonne, katechetki, katechetów i wiernych świeckich w naszych kościołach i kaplicach w każdą niedzielę przed rozpoczęciem Mszy świętych.

Treść około dziesięciominutowych katechez została przygotowana przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego naszej Kurii Diecezjalnej. Głoszenie katechez rozpocznie się od dnia 7 stycznia 2018 r., tj. od Niedzieli Chrztu Pańskiego – ta data staje się również niejako symboliczna, gdyż zwraca uwagę na chrzest Chrystusa jako początek Jego publicznego nauczania i jednocześnie na Chrzest święty jako początek życia wiarą i troski o wiarę każdego ucznia Chrystusa.

Gorąco zachęcam, by sami duszpasterze, bądź przygotowane odpowiednio osoby, włączyli się wielkodusznie w to głoszenie podstawowych prawd wiary i zasad chrześcijańskiego życia. Niech nikt nie poskąpi czasu i zaangażowania dla odnowienia w sobie głębszej zażyłości z Chrystusem i jego Kościołem, by wydać owoc radosnego i owocnego świadectwa życia z Chrystusem według Jego Ewangelii.

Już dziś dziękuję za odpowiedzialne podjęcie dzieła katechez i to pogłębianie naszej wiedzy religijnej, przekładającej się na świadectwo życia oraz błogosławię wszystkim w Imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego.

+ Marian Rojek
Biskup Zamojsko-Lubaczowski

Słowo Biskupa Mariana Rojka oraz treść katechez dostępne poniżej.

pobierz SLOWO_KATECHEZY.pdf

pobierz KATECHEZY.pdf

zj, 9 stycznia 2018

» Pielgrzymka do Ziemi Świętej
 » 25 lutego – Niedziela „Ad Gentes”
 » Prośba od Wspólnoty Neokatechumenalnej
 » Zasady organizowania rekolekcji szkolnych
 » 23. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM
 » Krajowa Sesja KSM i Zlot w Częstochowie
 » 23 lutego Dniem Modlitwy i Postu o Pokój
 » Zapraszamy do lektury Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Nr 7 na 18 II 2018 r.
 » KURIA NIECZYNNA
 » ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA WIELKI POST 2018 ROKU

24.02.2018
Spotkanie ewangelizacyjne w Wożuczynie

25.02.2018
Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami

01.03.2018
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Rocznica wyboru papieża Franciszka

15.03.2018
Konferencja Księży Dziekanów

2007 - 2018 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 100366743 gości / 26 on-line.                                              MP@awel         0.01 sek.