Słowo Biskupa Mariana Rojka dotyczące organizowania spotkań kulturalno-religijnych na terenie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Trwa w naszej Ojczyźnie Narodowy Kongres Trzeźwościowy. Jego głównym celem jest promocja trzeźwości i abstynencji poprzez ograniczenie spożycia alkoholu. Jak podają najnowsze statystyki: ponad trzy miliony Polaków pije alkohol ryzykownie i szkodliwie. Jako społeczeństwo spożywamy go coraz więcej, co stanowi zagrożenie dla bytu narodowego.

Aktualnie rozpoczęliśmy okres wakacji, urlopów – czas odpoczynku. Nasze parafie szczególnie w tym okresie często organizują na swoim terenie różnego rodzaju spotkania. Coraz liczniej sponsorami tych wydarzeń są browary i inne firmy promujące oraz rozprowadzające alkohol. Zdarza się też i tak, że wówczas w takim otoczeniu sprawowane są Msze św., np. na Dożynkach.

Obecny Kongres kieruje do Narodu i osób wierzących gorący Apel: „Troska o trzeźwość własną, a także o trzeźwość swoich bliskich i wszystkich rodaków, to podstawowy przejaw miłości bliźniego. Jest to także potwierdzenie poważnego traktowania wyznawanej przez siebie wiary w Boga, który nas kocha i pragnie, byśmy żyli w wolności dzieci Bożych. Oznacza ona wolność od grzechów i uzależnień, które w radykalny sposób niszczą zdolność do czynienia dobra. Trzeźwość jest nieodzownym warunkiem stawania się dojrzałym chrześcijaninem, który żyje w prawdzie i miłości […]. Polska pilnie potrzebuje odnowy moralnej, mobilizacji do autentycznej troski o trzeźwość wszystkich rodaków. Konieczna jest więc gorliwa modlitwa całego Narodu w intencji otrzeźwienia, a także przemiana świadomości społecznej, zmiana postaw rządzących i samorządowców. Potrzebne są zmiany w prawie dotyczące ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu, całkowitego zakazu jego promocji i reklamy, ograniczenia ekonomicznej dostępności”.

Zwracam się do Księży Proboszczów, Administratorów, Wikariuszy i Organizatorów wszelakiego rodzaju spotkań mających miejsce na terenie parafii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej o głębokie przemyślenie, czy jest to godne, by łączyć te spotkania z reklamą alkoholu, jego rozprowadzaniem i spożywaniem, a także celebracją Najświętszej Ofiary na tych miejscach.

Z darem modlitwy o trzeźwość Narodu i Diecezji

†  Marian Rojek
                                                 Biskup Zamojsko-Lubaczowski

pobierz SLOWO_BISKUPA.pdf

zj, 1 sierpnia 2017

» Spotkanie przedświąteczne z Biskupem Diecezjalnym
 » Życzenia Księży Biskupów na Boże Narodzenie i Nowy Rok
 » Rekolekcje dla rolników
 » Władza, pieniądze i rozwój osobisty - męski punkt widzenia
 » Droga do Miłosierdzia
 » Słowo Biskupa Diecezjalnego Mariana Rojka
 » Zmarła Janina Zaręba (l. 92) - mama ks. Kazimierza Zaręby proboszcza parafii Rudnik (Archidiecezja Lubelska), pochodzącego z parafii Aleksandrów
 » Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie
 » Folder na wizytę kolędową
 » STO LAT Z NIEPOKALANĄ I JEJ RYCERSTWEM

2007 - 2017 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 99266426 gości / 21 on-line.                                              MP@awel         0.01 sek.